Nowoczesne rozwiązania używane we współczesnym budownictwie czyli plusy i minusy inteligentnych domów

Najnowocześniejsze technologiczne rozwiązania coraz śmielej wkraczają do naszych mieszkań oraz domów. Coraz wydajniejsze, mocne systemy sterujące w rękach inżynierów będą się zmieniać w zaawansowane systemy sterujące domowymi instalacjami. Rozwiązania tego typu już jakiś czas temu zyskały miano inteligentnych domów, dzisiaj są one coraz częściej stosowane przez wielu ludzi projektujących swój własny dom.

W kilku słowach inteligentny dom (inteligentny dom – dowiedz się więcej) to zestaw czujników i elementów wykonawczych, wykonujących określone działania na podstawie zaprojektowanych algorytmów.

Zaciekawił Cię nagłówek tego materiału? Obowiązkowo sprawdź link (https://archicom.pl/inwestycje/m-sady-nad-zielona/), tam są jeszcze ciekawsze rzeczy, naprawdę dobrze to poznać.

Do sterowania wykorzystywane są mocne układy oparte o procesory, dzięki temu są w zasadzie nieograniczone możliwości na ich przeróbki, modyfikacje i programowanie. W praktyce układy w domach inteligentnych spełniają dwie podstawowe funkcje, to znaczy bezpieczeństwo oraz sterowanie. W oparciu o dużą ilość zainstalowanych czujników, sensorów oraz odpowiednich algorytmów układ sterujący może włączać i wyłączać poszczególne elementy instalacji, a oprócz tego informować właściciela o tym, co się dzieje w domu.

Projektując inteligentny dom przede wszystkim należy określić zakres, w jakim system sterowania będzie sterować poszczególnymi elementami.

inteligentny dom

Autor: Jaga

Do układu sterującego da się podłączyć tak naprawdę wszystkie układy które się znajdują w budynku, ale chcąc je zintegrować z całym systemem trzeba wybrać właściwe urządzenia, które to umożliwią. Rzecz jasna podstawą będzie sterowanie oświetleniem, tu doskonale sprawdzają się czujniki ruchu, które same załączają światło po wykryciu kogoś wchodzącego. Kolejnym elementem, jaki coraz częściej staje się jednym z elementów inteligentnych domów, jest ogrzewanie (), dzięki temu można w dowolny sposób sterować temperaturą powietrza nawet jeżeli w środku nie będzie żadnego domownika. Zapomnieć też nie można o bezpieczeństwie – połączenie systemu alarmowego z układem sterującym budynkiem pozwoli na znaczne poszerzenie jego funkcjonalności, łącznie z tym, że można będzie w zdalny sposób sterować całością przykładowo za pomocą smartfona.

Both comments and pings are currently closed.