Znaczenie stabilnego gruntu przy budowie obiektów budowlanych i metody jego poprawy

Każdy budynek musi być postawiony na stabilnym podłożu, gdyż w przeciwnym przypadku po pewnym czasie od jego wybudowania wystąpić mogą problemy. Pęknięcia na ścianach, opadnięcia i osunięcia to tylko część z nich, ale bez względu na to, jakie są z reguły są skutkiem błędów podczas budowy albo planowania.

Wielu ludziom, w tym także mogłoby się zdawać doświadczonym budowlańcom, wydaje się, że ziemia wszędzie będzie taka sama. Jeżeli wokół stoją budynki, to dlaczego na działkach między nimi miałoby być odmiennie? A tymczasem okazuje się, że warunki ziemne zmieniają się gwałtownie, a nie sprawdzenie ich wcześniej i nieodpowiednie dobranie fundamentów może właśnie być przyczyną tych wszystkich problemów. Jeżeli więc ktoś ma jakieś wątpliwości co do stabilności podłoża, to bezwzględnie powinno się zlecić badanie geotechniczne gruntu – doczytaj na . Zajmują się tym specjalistyczne firmy, które zatrudniają doświadczonych fachowców i mają odpowiednie narzędzia. Podczas badań wykonuje się kilka wierceń, i na podstawie tego sprawdza się stan i jakość gleby, a dodatkowo poziom wody gruntowej. Może to być ważne, jeżeli obiekt będzie miał piwnicę, zbyt wysoki poziom wód gruntowych spowodować może problemy z zalewaniem.

Zgromadziliśmy w tym miejscu ciekawe dane, zatem jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś jeszcze obejrzyj więcej tutaj (https://www.heliodon.pl/) naszych witryn.

budując dom

Autor: David Amsler
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli podczas badań okaże się, że na danej działce będą kłopoty z podłożem, to będą dwa wyjścia. Pierwszym z nich jest takie zaplanowanie rozkładu obiektu, aby na tyle na ile się da zminimalizować rolę niewłaściwego gruntu. Nie w każdym przypadku będzie taka możliwość, i często trzeba wtedy sięgać po drugie wyjście, jakim jest stabilizacja podłoża.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zobacz ten link – to bez dwóch zdań świetne opracowanie (http://www.bmeters.pl/pl/cieplomierze/258/) tej kwestii. Obowiązkowo to zobacz!

Jest to zabieg drogi i wymagający zastosowania kilku uzupełniających się technik, ale odpowiednio zrobiony może dać świetne rezultaty. Najpopularniejsza metoda utwardzenia podłoża polega na ściągnięciu warstw nie nadających się do użycia, a następnie uzupełnieniu ich nowymi, już o odpowiednich parametrach. Oprócz tego coraz chętniej używa się inne metody, przykładowo takie jak specjalne odmiany spoiw, które również dają satysfakcjonujące rezultaty.

Both comments and pings are currently closed.