Który szalunek powinniśmy wybrać? Czym różnią się jego rodzaje?

Co to jest szalunek? Pod tą nazwą ukrywa się forma używana do nadawania kształtu betonowi. Szalowanie, nazywane również deskowaniem, jest nieodzownym elementem budowy nieruchomości. Bez tego etapu nie odbędzie się żadna budowa, gdyż szalunek jest stosowany się przy konstruowaniu fundamentów, ścian oraz stropów.

Proces szalowania jest dość prosty do opisania. Po skonstruowaniu szalunku i ewentualnym ułożeniu w środku zbrojenia wypełnia się wszystko betonem albo żelbetonem. Gdy beton w końcu się zwiąże (zazwyczaj trwa to kilka tygodni), szalunek jest demontowany i można zadecydować o jego dalszym użyciu.
W dzisiejszych czasach każdy inwestor musi zdecydować się na jeden z paru sposobów deskowania – każdy z nich ma swoje wady i zalety.
Wymarzona łazienka

Źródło: glenfield-bathrooms.co.uk
szalunek

Autor: Opoczno Trade Sp. z o. o.
Źródło: Opoczno Trade Sp. z o. o.
Zacznijmy od szalunku z desek. Jest to tradycyjny materiał do szalowania. Do zalet tej metody trzeba zaliczyć łatwość układania, do wad: pracochłonność, ponieważ każdą deskę trzeba ułożyć osobno.

Czy posiadasz kłopot z odnalezieniem intrygujących informacji na prezentowany wątek? Jeśli tak, to nie przejmuj się, tylko prześledź treść (http://www.lipinscy.pl/), a na pewno się nie rozczarujesz.

Zużywa się ich mnóstwo, co jest problematyczne, bo po dekonstrukcji, deski zwykle nie nadają się do żadnych innych prac . Można je spalić lub wykorzystać do kolejnego deskowania. Jest to jednak zdecydowanie najtańsza metoda. Następnym sposobem na wykonanie szalunku są płyty. Układa się je dużo szybciej niż deski, a niepotrzebny już materiał jest używany przy kolejnym szalunku oraz przy innego rodzaju pracach.

Inną metodą jest skorzystanie z szalunków przestawnych, które można kupić albo wypożyczyć (w cenę zwykle uwzględniony jest transport, czasem nawet rozładunek). Szalunek przestawny jest bez wątpienia droższy, ale i wielorazowego użytku. Jest on także najdokładniejszy ze wszystkich powyższych metod, co niekiedy miewa spore znaczenie.

Jeśli pozostanie się z szalunkiem, z którym nie wiadomo co zrobić, zazwyczaj łatwo go sprzedać. Pomniejsza to istotnie ogólny koszt szalowania dla nabywcy i sprzedającego i jest dość powszechnie stosowane.
Both comments and pings are currently closed.