Jakie występują rodzaje kanalizacji oraz z jakich materiałów się je produkuje?

W powszechnym znaczeniu pod pojęciem ścieki rozumie się wodę zanieczyszczoną podczas jej stosowania i wodę odprowadzaną przy pomocy przewodów kanalizacyjnych.
Ścieki bytowo-gospodarcze są w praktyce ściekami wpływającymi ze sprzętów sanitarnych i powstające we wszystkich pomieszczeniach znajdujących się w domu w czasie korzystania wody w celach higienicznych, przemysłowych oraz do spłukiwania w łazienkach.

dom

Autor: Franklin Heijnen
Źródło: http://www.flickr.com
Ścieki odprowadzane są do oczyszczalni z układem kanalizacji ogólnospławnej albo rozdzielczej. Kanalizacja ogólnospławna to w praktyce ścieki bytowo-gospodarcze i opadowe, w jakiej płyną jednym kanałem. W kanalizacji rozdzielczej jest to z kolei proces pogrupowany – ścieki bytowo-gospodarcze wpływają jedną drogą, natomiast ścieki deszczowe inną. Ścieki deszczowe są odprowadzane w takiej sytuacji do rzeki oraz nie obciążają oczyszczalni. Jeśli chodzi o kwestię usunięcia starych rur ze stali (woda) oraz z żeliwa (kanalizacja), to jest to trudna praca, przy czym relatywnie łatwa.
Układanie nowo powstałych rurociągów w tym samym mniej więcej miejscu, to również nie za bardzo znaczny kłopot. Trudnością może być natomiast doprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej do zupełnie nowo powstałych miejsc. Aktualnie rury kanalizacyjne wytwarza się z plastiku: PCV kurtyny paskowe pcv ekurtyny (szary) lub z polipropylenu (siwe). Są one relatywnie lekkie, bez trudu się je tnie oraz łączy dzięki gumowym uszczelkom. Poza tym tego typu rury nie korodują, więc są wykorzystywane przez kilkadziesiąt lat. Całkowicie wypadły już wykorzystywane jeszcze do lat 90-tych XX wieku rury wykonywane z żeliwa.

Porównując rury z żeliwa mają one właściwie tylko jedną wadę, gdyż znacznie mniej korzystnie mogą tłumić dźwięk spływających w nich nieczystości. Rozbiórka rur kanalizacyjnych nie jest zbytnio złożona.
Both comments and pings are currently closed.