Jaki klej do drewna jest idealny?

Kleje do drewna to chemia ogromnie różnorodna, chociaż w praktyce zwykle używa się tylko jednego ich typu. Bardzo często wynika to jednak z nieświadomości popełnianego błędu – nie ma klajstru doskonałego, zaś w przypadku poniektórych zastosowań w ogóle trudno jest odszukać dobry klej, który pozwoli na uzyskacie właściwych rezultatów.

Grup spoiw, których używa się do spajania drewna, jest dużo, zaś w większości zastosowań użytkuje się trzech z nich: klejów na bazie polioctanu winylu, żywic alifatycznych lub poliuretanu. Kleje tych rodzai mogą być wykorzystywane na zewnątrz, w środku, do klejenia drewna bukowego, dębowego, egzotycznego oraz nie jedynie. Wyznacznikiem podziału nie jest bowiem gatunek drewna, tylko typ budowanej budowy, acz naturalnie istnieje szczególny klej do drewna () klejonego bądź szczególnie twardego. Zwykle jednak nie są one niezbędne.

klej

Źródło: pixabay.com

W jaki sposób podzielić kleje? Podstawowym wyznacznikiem funkcjonalnym, które znalazło także odbicie w normach, jest wytrzymałość na wodę, przy czym podział ów dotyczy wyłącznie klejów wilgotnych, a więc w większości wikolowych. Klajster D1 – spoina nie jest wodoszczelna (drewno powinno być znakomicie wysuszone). Klajster D2 – spoina może być narażona jedynie na chwilowe działanie wody kondensacyjnej czy też ściekającej, a wilgotność drewna nie może przekraczać 18 procent.

Przeczytaj informacje i obejrzyj serwis (https://odlew.com.pl/), który zapewne Cię zainteresuje. Nie czekaj ani chwili! Wykonaj to już teraz! Zapewne nie pożałujesz.

Spoiwo D3 – kleje tejże klasy nierzadko nazywane są wodoszczelnymi, chociaż nie mogą być narażone na działanie czynników pogodowych (aczkolwiek można ich używać do spoin na zewnątrz). Znoszą częsty, lecz przejściowy kontakt ze skroplinami jak też długotrwałą wilgotność na wysokim poziomie.

Klej D4 – jest to kej w pełni wodoodporny, ale zgodnie z PN-EN: 204:2002 spoina narażona na oddziaływanie warunków pogodowych powinna być pokryta warstwą osłonową – interchemol.com.pl/produkty/kleje-poliuretanowe/kleje-do-drewna/chemolan-b4m. Tworzy się je poprzez dodanie utwardzacza do klejów D3, ale od kilku lat są również dostępne jako gotowe preparaty.
Podział klejów ze względu na skład. Kleje polioctanowe są proste w użyciu, posiadają specyficzny zapach oraz cechuje je duża elastyczność. Sprawdzą się jako keje do drzewa miękkiego, twardego, klejonego, materiałów drewnopochodnych, a również łączenia drewna z poniektórymi innymi materiałami.
Both comments and pings are currently closed.