Doglądanie bezpieczeństwa urządzeń jako ogólna kanon kształtowania bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy.

Najprościej można sformułować inżyniera kontraktu jako organizację obcego pochodzenia, która jest odpowiedzią na wciąż wzrastające wymagania i konkretne wymogi rynku inwestycji budowlanych. Trzeba podkreślić, że na przekór dosłownemu brzmieniu inżynier kontraktu nie jest personą, lecz zespołem specjalistów, jednostką będącą nowym uczestnikiem procesu budowlanego. Aspekt zadań inżyniera kontraktu wyłącza zatem praktycznie jednoosobowe piastowanie tej funkcji. Termin i działanie inżyniera kontraktu nie wynika z zapisów Prawa budowlanego, ale został wprowadzony przez Międzynarodową Federację Inżynierów-Konsultantów (w skrócie FIDIC). W Polsce pojęcie inżynier kontraktu zaczęło funkcjonować w momencie przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej.

Osoby z certyfikatem

Autor: AFS-USA Intercultural Programs
Źródło: http://www.flickr.com
Omawiana instytucja jest zazwyczaj w inwestycjach współfinansowanych przez Unia Europejska, zgodnie z kanonami ustalonymi przez FIDIC. Działa głównie na podstawie Prawa budowlanego, umowy z inwestorem, oraz jesli jest taka chęć stron o ujednolicone warunki kontraktowe FIDIC. Kontraktem zaś jest umowa, której stronami jest inwestor i wykonawca.

Jednostki certyfikujące są to jednostki dokonujące certyfikacji, o której mowa w definicji hasła certyfikacja. Wypada tu omówić pojęcie certyfikacja. Certyfikacja to ściśle sformuowane postępowanie, w którym strona trzecia (organizacja), daje pisemne zaświadczenie w formie certyfikatu o tym, że artykuł (usługa), proces lub ehsbiznespartner persona realizuje dane wymagania. Certyfikacja jest składnikiem procesu oceny zgodności. Certyfikaty są często ograniczone w czasie, są wydawane przez niezależne inżynier kontraktu (polecana witryna), wskazujące kanony obserwacji w zakresie zastrzeżonym przez ową jednostkę.

W oparciu o rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 30.10.2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w obrębie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy ekspert ds. bhp, certyfikowany przez Centralny Instytut Ochrony Pracy Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie wykonuje i nadzoruje bieg taki jak ocena bezpieczeństwa maszyn (polecana strona). Sprawdzane są wtedy urządzenia i maszyny pod względem realizacji minimalnych wymagań w sferze bezpieczeństwa i higieny pracy. Ocenia się, że ponad 70% wypadków przy pracy jest związanych z obsługą maszyn. Taka też jest skala strat ludzkich, finansowych, materialnych i społecznych. Owego stanu rzeczy nie można akceptować. Dlatego we Wspólnocie Europejskiej administrowanie bezpieczeństwem maszyn jest równoprawnym detalem zarządzania działalnością firm, bo tylko te osiągają realny sukces, które myślą o bezpieczeństwie i zdrowiu zawodowym strategicznie, które tak jak w przypadku jakości i produktywności wiedzą, że wydawane na nie nakłady są opłacalne. Bezpieczeństwo to zysk.
Both comments and pings are currently closed.