Do jakiego celu są stosowane narzynki?

Do nacinania ręcznego gwintów zewnętrznych są stosowane narzynki. Na rynku istnieją one w wielu wersjach, które zróżnicowane są pod względem konstrukcji i ważnych parametrów użytkowych.

towary

Autor: Tytan Professional
Źródło: Tytan Professional
Przed zakupem bardzo istotna jest precyzyjna ich analiza.
Narzynka odnośnie wyglądu przynosi na myśl nakrętkę. Jest ona jednak zaopatrzona w ukształtowane specjalnie ostrza i dzięki temu w czasie jej nakręcania na wybranym przedmiocie są nacinane gwinty zewnętrzne, a wszystko się odbywa przy użyciu odpowiednio wybranego uchwytu. W tym uchwycie narzynka jest osadzona. Narzynka może służyć także do kalibracji gwintów, które są błędnie wykonane. Narzynki możemy rozdzielić na narzynki okrągłe oraz narzynki automatowe-dzwonowe. Okrągłe narzynki są produktami uniwersalnymi, które stosowane są w prawie wszelkich materiałach. Mogą służyć tak do gwintowania ręcznego jak też maszynowego. Narzynki automatowe-dzwonowe są stosowane wyłącznie w tokarkach. Charakteryzują się one mocno wysuniętą skrawającą częścią. Z tego też powodu ich budowa usługi nadzoru budowlanego nie jest naprawdę okrągła. To ułatwia jednak o wiele głębsze gwintowanie, porównując do okrągłych narzynek.
gwinty

Autor: Dan DeLuca
Źródło: http://www.flickr.com
W sprzedaży moglibyśmy spotkać również urządzenia, które dopasowane są do ściśle określonych zadań. Różnią się one między sobą przede wszystkim surowcem oraz normą w której one zostały przygotowane. Wyróżnić możemy narzynki do gwintów metrycznych, które są produkowane zgodnie z normą EN 22568 (DIN 223). Służyć mogłyby one zarówno do gwintów metrycznych typowych (M) i drobno rozwojowych (MF, UNC, UNF, BSW i BSF). Moglibyśmy także spotkać narzynki do gwintów calowych, które cechują się niezwykle analogicznymi właściwościami, które mają narzynki do gwintów metrycznych.

Spotkać jeszcze możemy w sprzedaży narzynki do gwintów rurowych. Posiadamy tutaj do czynienia z normą EN 24231 (DIN 5158). Na rynku także dostępne są narzynki do gwintów rurowych stożkowych (R), które wytwarzane są przy uwzględnieniu normy EN 24230 (DIN 5159).
Both comments and pings are currently closed.