Nowatorskie ułatwienia domowe. Co powinno dobrze działać w domu, ale pozostać ukryte?

Bardzo przemyślane mieszkanie odsłania te elementy, które chce odsłonić, i zasłania to, co powinno zostać ukryte, ponieważ wygląda niespecjalnie lub nie musi czy nie powinno być na widoku. Istnieje dużo sposobów na ukrycie różnych włączników.

Poniżej kilka przykładowych.

czujnik temperatury

Autor: tomasz przechlewski
Źródło: http://www.flickr.com

W chwili rysowania planu przestrzeni myśli się o instalacjach elektrycznych, rozplanowaniu źródeł światła, kina domowego, głośników albo centralki grzewczej. Kiedy rozpoczyna się wykańczanie wnętrz, myśli się o tym przede wszystkim w kontekście ukrycia zbędnych rzeczy jak kabelki lub przetwornik PT100. Przyłącza można dość prosto schować za ścianą lub w rynience podłogowej. Jeżeli jest ich kilka i nie ma szans na zupełne ich „zniknięcie”, można połączyć je w wiązki i chwycić taśmami zaciskowymi.

Jeśli kable od sprzętów są za długie, i przez to powodują bałagan, można zastąpić je krótszymi. Ostatecznie kable można schować za elementem dekoracyjnym, zasłoną lub lustrem. Rzeczą, która jest świetnie ukryta, lecz świetnie działa, jest ogrzewanie podłogowe i jego instalacja. Nawet centralka i stacja regulowania temperatury może być schowana w nie rzucającym się w oczy punkcie mieszkania. Sprawdź: gdzie kupic przetwoenik pt 100 jeżeli już mowa o centrali sterującej, możemy wmurować w ścianę w całkiem nieinwazyjnym punkcie mieszkania różne włączniki, programowalne urządzenia do regulowania temperatury, jak na przykład przetwornik PT100 albo termostat.

Dość modne jest ukrywanie wszystkich bezpieczników i części włączników w specjalnej szafie – małej skrzyneczce z zatrzaskiem. Skrzynka zlewa się ze ścianą (możemy ją pomalować na dowolny kolor), a przy tym gromadzi wszelkie bezpieczniki w konkretnym miejscu. Jest to wygodny sposób, ponieważ możemy kilkoma ruchami odłączyć całą instalację elektryczną. Ze względu na rozpowszechniony dostęp do sieci, niemal w każdym mieszkaniu jest skrzynka. Te sprzęty też możemy łatwo ukryć, na przykład na półeczce w ścianie albo w niszy. W razie konieczności dostęp do nich nadal jest prosty, lecz nie rzucają się za bardzo w oczy.

Bardzo dobrym sposobem na potrzebną kryjówkę jest również zrobienie schowka w ścianie albo zainstalowanie sejfu, zwłaszcza, gdy przechowujemy w mieszkaniu kosztowności albo często wyjeżdżamy.
Both comments and pings are currently closed.